WFOŚiGW w Gdańsku: I Pomorski Piknik Energetyczny za nami!
30 wystawców, najnowsze technologie, profesjonalna edukacja ekologiczna, tysiące odwiedzających – warto było przyjść, zobaczyć, skorzystać z okazji. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wspólnie z miastem Gdynia byli organizatorami I Pomorskiego Pikniku Energetycznego realizowanego w ramach 8. Pomorskich Dni Energii. Wszystko odbywało się pod hasłem „Dla ludzi i środowiska”. Dobra jakość powietrza jest ważna bowiem dla wszystkich.
Dymy z kominów, zanieczyszczenia spowodowane przez transport samochodowy, nieracjonalne korzystanie z energii cieplnej i elektrycznej – walka o czyste powietrze na Pomorzu nie jest łatwa. Pracownicy WFOŚiGW w Gdańsku uważają, że najważniejsza jest edukacja, dlatego od 8 lat Fundusz jest jednym ze współorganizatorów Pomorskich Dni Energii – jednych z największych wydarzeń energetycznych w północnej Polsce. Wiele osób, często nieświadomie, przyczynia się bowiem do powstawania tzw. niskiej emisji. Ważne jest zatem, aby informować, edukować na temat skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem.
A edukacji na Pomorskim Pikniku Energetycznym nie brakowało. Były gry i konkursy ekologiczne. Filmy i popularno-naukowe prelekcje.
Były również nowinki techniczne! Na przykład rowery zasilane siłą mięśni ludzkich produkujące bańki mydlane lub uruchamiające radio. Poprzez zabawę do edukacji. Opowiadamy o różnych formach energii, jak jest ona produkowana, opowiadamy też o odnawialnych źródłach energii. Przekonujemy, że gaz jest najczystszym z konwencjonalnych paliw – tłumaczył Michał Kałapus z PGNiG. Zabaw nie zabrakło także na wspólnym stoisku miasta Gdyni, OPEC i PGE. Poprzez gry, konkursy edukujemy dzieci. A wiemy, że one potrafią świetnie uczyć rodziców dobrych nawyków. Trzeci rok wspólnie prowadzimy kampanię „Ciepłolubni”. Przyznawane są dotacje na wymianę starych źródeł ciepła. I efekt jest imponujący. Gdynia ma rewelacyjną jakość powietrza – stwierdziła Hanna Górecka – Banasik – kierownik Samodzielnego Referatu ds. Energetyki UM Gdyni.
A może rower elektryczny? To jest przyszłość – przekonywał Piotr Kropisz. Przychodzi taki moment, że rezygnujemy z tradycyjnego roweru na rzecz elektrycznego. Moja żona dzięki niemu może ze mną i synami jeździć na wycieczki rowerowe.
Nie dla spalania śmieci – takie napisy można było zobaczyć na Pikniku Energetycznym. Wyeksponowany został kominek wyprodukowany 20 lat temu, który dziś nie spełnia już praktycznie żadnych norm. Zatruwa ludzi, jak i środowisko. Zaprezentowane zostały zatem najnowsze rozwiązania: kominki na gaz, na biopaliwa, opał ekologiczny. Dobry opał to drzewo sezonowane około pięciu lat – przekonywali eksperci.
Straż miejska w Gdyni pokazywała dwie metody palenia w kominku typu koza: odgórnego oraz oddolnego. Patrząc na olbrzymie ilości dymu wydobywające z pieca, w którym zastosowana została ta druga metoda, nikt nie miał wątpliwości jak należy palić w kotłach. Pokazujemy różnice i korzyści wynikające z odgórnego palenia. Powstaje wówczas mniejsze zadymienie i zużywamy mniej opału, czyli do atmosfery trafia mniej zanieczyszczeń. Oszczędzamy też pieniądze. Ekologia z ekonomią idą w parze – przekonywał Leonard Wawrzyniak z Ekopatrolu Straży Miejskiej w Gdyni.
Darmowa energia dla Twojego domu – tak reklamowane były ogniwa fotowoltaiczne. Dlaczego nie wykorzystywać energii słonecznej, zmniejszać rachunków za prąd i uniezależniać się od dostawców? – pytali fachowcy. Instalacja fotowoltaiczna to ekologiczne rozwiązanie, bezemisyjna forma wytwarzania energii, czyli bardzo dobra dla środowiska. Nic lepszego nie ma. Panele mają żywotność 25 lat, a ich koszt zwraca się po 10 latach. Dzięki tym urządzeniom, oszczędzamy zatem także pieniądze – zapewniał Łukasz Wiśniewski. Wtóruje mu wystawca Karol Werra Zyski są zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Odnawialne źródła energii to nieuchronna przyszłość. Nie schodzimy do kotłowni, nie brudzimy się, oszczędzamy na opale. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym mamy energię elektryczną, którą możemy spożytkować na pracę pompy ciepła, która ogrzeje nam dom i zapewni ciepłą wodę użytkową.
W ramach Pomorskiego Pikniku Energetycznego odbyła się także konferencja Dobre praktyki i wyzwania pomorskiej energetyki – transport, ochrona powietrza, odnawialne źródła energii. Dlaczego w upalny dzień rozmawiamy o ogrzewaniu domów? Już teraz trzeba bowiem myśleć o zimie – przekonywał Maciej Kazienko – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Podpisałem właśnie porozumienie w sprawie realizacji Krajowego Programu „Czyste Powietrze”. Takiego programu jeszcze w naszym kraju nie było. W 3 milionach budynków w Polsce mają zostać zmienione źródła ciepła. Po zakończeniu tego programu stan powietrza na pewno się poprawi – dodał. Wiceprezydent Gdyni Marek Stępa stwierdził, że to właśnie dzięki inicjatywom WFOŚiGW w Gdańsku, województwo pomorskie ma dobrą jakość powietrza. Jesteśmy w roku jubileuszu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Od 25 lat bowiem Gdynia współpracuje z Funduszem. Wielokrotnie byliśmy beneficjentem Funduszu. Chcemy być także partnerem, który nie tylko bierze, ale również i daje, stąd pomysł, aby Pomorski Piknik Energetyczny odbył się w Gdyni – powiedział wiceprezydent miasta.
Szczegóły Programu „Czyste Powietrze” przedstawił Marcin Gregorowicz z WFOŚiGW w Gdańsku. Będziemy szkolić, udzielać potrzebnych informacji, pomagać w wypełnianiu wniosków – zapewnił.
Szymon Zimniewicz z IFT Systems omówił dobre praktyki w termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Na konkretnych przykładach pokazał jak dobrze przeprowadzić termomodernizację, jakich błędów unikać, jakie wybierać materiały i technologie. Przede wszystkim należy stosować nowoczesne, energooszczędne materiały, o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych – wyjaśniał.
Mariusz Socha z Państwowego Instytutu Geologicznego przedstawił perspektywy wykorzystania zasobów geotermalnych w Polsce. W 2017 roku stwierdzono 39 złóż wód termalnych w Polsce, 18 – wód leczniczych termalnych. Dlaczego geotermia nie rozwija się tak szybko jak byśmy chcieli? – pytał. Geotermia to przedsięwzięcie biznesowe obarczone ryzykiem inwestycyjnym i wysokimi nakładami początkowymi. Wywiercenie otworu o głębokości 2 000 metrów to koszt 9 milionów złotych. W ostatnich latach udało się, dzięki programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, te koszty obniżyć. Geotermia zatem się rozwija. W 2017 roku zatwierdzone zostały 24 projekty na poszukiwanie wód termalnych. Mówi się, że energia geotermalna jest droga. To mit i to szkodliwy mit. Wygrywa z olejem opałowym, gazem ziemnym. Przegrywa z węglem, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę szkodliwe substancje, które są emitowane do atmosfery podczas spalania węgla, to oczywiście też wygrywa – przekonywał Mariusz Socha.
W marcu tego roku w Rumi normy PM10 przekroczone były o … 600 procent – poinformował Kamil Łapiński z Enspiriona. Przedstawił projekty, które mają poprawiać jakość powietrza w miastach: zasilane prądem źródła ciepła, inteligentne i bezpieczne przejścia dla pieszych oraz Smart Parking – zarządzanie miejscami parkingowymi w miastach.
Jan Frankowski z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN omówił badania obrazujące reakcję mieszkańców na niskoemisyjne inwestycje. Ważny jest nie tylko efekt ekologiczny przedsięwzięcia, mieszkańcy uważają też, że dzięki różnym projektom gmina się rozwija. A jakie efekty przynosi na przykład likwidacja pieców na węgiel? Mieszkańcy zyskują półtorej godziny dziennie czasu wolnego i mają zapewnioną stabilną temperaturę w mieszkaniu, co jest szczególnie ważne dla starszych osób.
W konferencji udział wzięli pomorscy samorządowcy, przedsiębiorcy oraz doradcy energetyczni z całego kraju.