WFOŚiGW w Gdańsku: Drugie życie plastikowej butelki
Każda osoba w ciągu roku wyrzuca około 70 plastikowych butelek. Taka butelka rozkłada się około… 500 lat! Warto zatem zrezygnować z plastikowych pojemników na rzecz szklanych. Ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego ważne jest powtórne wykorzystanie butelek. Dając im drugie życie, chronimy zasoby naturalne.
Z 35 plastikowych butelek można wyprodukować bluzę z polaru. W jej składzie znajduje się włókno syntetyczne uzyskane właśnie z recyklingu butelek PET. Z tego włókna można także wyprodukować ubrania narciarskie, plecaki, namioty czy buty. Gdyńska spółka Elcen zajmuje się recyklingiem opakowań typu PET. W pierwszym etapie zużyte butelki zamieniane są na płatek PET, w kolejnym powstają włókna poliestrowe, na końcu włóknina. Firma Elcen właśnie zakończyła realizację projektu „Modernizacja linii produkcyjnych przetwórstwa tworzyw sztucznych w Gdyni”. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Zmodernizowane zostały trzy linie produkcyjne na terenie zakładu: do produkcji płatka PET oraz do produkcji włókna i włókniny poliestrowej. Dzięki temu proces cięcia butelek został zautomatyzowany, o prawie 17% zwiększyła się wydajność produkcji płatka. Szybciej przebiega teraz proces odzysku etykiet i nakrętek. Polepszyły się parametry jakościowe otrzymywanych produktów. – Zrealizowany projekt pozwolił na zmniejszenie o 10% odpadów w procesie cięcia butelek PET. Zdecydowanie poprawiła się jakość i ilość ścieków technologicznych w procesie mycia płatka PET. Stało się to możliwe poprzez zmniejszenie zużycia środków chemicznych stosowanych w procesie. Ograniczone zostało także zużycie wody o około 50 procent – wyjaśnia Mirosław Myszk – prezes spółki Elcen.
Przeprowadzone zostały akcje edukacyjne. Zachęcano mieszkańców do zbierania opakowań PET bez nakrętek i etykiet. W szkołach przeprowadzone zostały konkursy na zbieranie nakrętek z butelek PET. – Ponadto zainspirowaliśmy lokalne samorządy do umieszczania w swoich materiałach edukacyjnych i systemach odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości informacji o takim sposobie zbierania i segregacji butelek PET – dodaje Mirosław Myszk.
Jak zatem należy prawidłowo segregować plastikowe butelki?
- Poszukaj odpowiednio oznaczonego śmietnika lub punktu selektywnego zbierania odpadów. Wyrzucone przy drodze plastikowe butelki po napojach nie ulegną biodegradacji. Zobaczysz wyrzuconą przez siebie butelkę nawet po wielu latach.
- Przed wyrzuceniem odkręć nakrętkę. Dzięki temu bez problemu zgnieciesz butelkę. Nakrętka i butelka wyprodukowane są z innych materiałów, które mogą zostać przetworzone.
- Zdejmij kolorową etykietę lub folię z butelki. To też odpad, którego nie można poddać procesowi recyklingu.
- Zgnieć butelkę przed wyrzuceniem. Dzięki temu zajmie ona mniej miejsca w śmietniku, co obniży koszty transportu odpadów. Poprawne i racjonalne postępowanie z odpadami prowadzi do obniżenia wnoszonych przez mieszkańców, wspólnoty i spółdzielnie opłat za gospodarowanie odpadami.
(źródło: Elcen)
Koszt realizacji projektu „Modernizacja linii produkcyjnych przetwórstwa tworzyw sztucznych w Gdyni” to ponad 1 800 000 zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił pożyczki w wysokości 1 500 000 zł.