WFOŚiGW w Szczecinie: RockRower i eko-scenografia, czyli #Koncertowanie na ekranie – Eko Granie
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele wydarzeń – także kulturalnych – przeniosło się do sieci. Jedną z nich jest zorganizowany przez Strefę Kultury Studenckiej Uniwersytetu Szczecińskiego i Stowarzyszenie „Academia” projekt #KoncertowanieNaEkranie-EkoGranie, zrealizowany przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Projekt zakładał pomoc zespołom, zwłaszcza debiutującym, które przygotowywały się do wydania płyty, ruszenia w trasę koncertową czy wzięcia udziału w festiwalu. Z pomocą przyszedł program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłoszony przez Narodowe Centrum Kultury „Kultura w sieci”. Dzięki niemu w całej Polsce mogły odbyć się cykle muzyczne #KoncertowanieNaEkranie-Ekogranie.
Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie organizatorzy mogli zaprosić do stolicy Pomorza Zachodniego 30 zespołów z całego kraju, które – w specjalnie zaaranżowanym klubie – zagrały koncerty bez publiczności. Całości towarzyszył temat ekologii i ochrony środowiska: na potrzeby projektu powstała scena wykonana z materiałów naturalnych i biodegradowalnych, w kolorach natury. Autorką scenografii była Karolina Babińska, absolwentka Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, laureatka m.in. głównej nagrody w konkursie „Project Room”, za realizację wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie – „Do It Yourself”. Na scenie została także zamontowana eko-instalacja RockRower, dzięki której muzycy, pedałując, mogli wyprodukować energię niezbędną do zasilenia instrumentów, w tym gitar.
Wszystkie materiały filmowe, które finalnie zostały wzbogacone o audiodeskrypcję dla osób niedowidzących oraz napisy dla osób niedosłyszących, można oglądać na stronie www.koncertowanienaekranie.pl. Zapraszamy do udziału w muzycznej eko-przygodzie!