WFOŚiGW w Szczecinie: Instalacja biologicznego przetwarzania odpadów w Sianowie – otwarta
Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, w dniu 15 grudnia br., w Sianowie w Zakładzie Odzysku Odpadów koszalińskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, została otwarta nowa kompostownia.
Wysypisko śmieci w Sianowie, powstało 40 lat temu. W latach dziewięćdziesiątych zaczęła się zmieniać funkcja obiektu. Stawał się on bardziej zakładem przetwarzania odpadów a niżeli samym składowiskiem – aby dziś spełniać wymogi stawiane Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Dzięki nowo otwartej kompostowni, o 30 procent zredukowana zostanie masa odpadów składowanych, co umożliwi dłuższe funkcjonowanie składowiska. Proces kompostowania w fazie intensywnej, jak i dojrzewania odpadów przebiegać będzie w systemie zamkniętym. Ma to doprowadzić do radykalnego zredukowania uciążliwości zapachowych, na które skarżyli się mieszkańcy.
„Mózgiem” systemu biologicznego przetwarzania jest sterowany komputerowa systemu napowietrzania. Odpady organiczne, które produkowane są np. w kuchni – jak obierki ziemniaków, resztki jedzenia, zostaną zgromadzone w wielkich 10 betonowych boksach o długości blisko 40 m każdy. Istotą instalacji jest półprzepuszczalna membrana, którą przykrywa się usypane w boksach pryzmy. Równie ważnym elementem instalacji, jest szczelne podłoże betonowe, w którym umieszczone są kanały napowietrzające i odbierające nacieki procesowe. Przewidywany czas prowadzenia procesu stabilizacji tlenowej wynosi około 10 tygodni. Rocznie tak przetworzonych zostanie 25 tys. ton odpadów. Inwestycja kosztowała 8,5 mln złotych, z czego 6 mln 430 tys. pochodzi z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie – informował podczas otwarcia Tomasz Uciński, prezes PGK.