WFOŚiGW w Opolu: Powstanie Centrum administracyjno-edukacyjno-szkoleniowe
7 lipca 2017 r. Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu zatwierdziła wniosek o udzielenie pożyczki na zadanie pn.: „Budowa budynku biurowo- administracyjno-konferencyjnego” dla Polskiego Związku Łowieckiego Zarządu Głównego w Warszawie do kwoty 1 347 400,00 zł.
Planowane zadanie polega na budowie budynku biurowo-administracyjno-konferencyjnego wraz z infrastrukturą techniczną, w skład którego będzie wchodziła:
- część edukacyjna (nowoczesne centrum edukacyjno-szkoleniowe), która zostanie wykorzystana do realizacji zadań ustawowych i statutowych PZŁ, do których należą m.in. pielęgnowanie historycznych wartości kultury materialnej i duchowej łowiectwa, organizacja szkoleń członków i kandydatów w zakresie prawidłowego łowiectwa,
a także szeroko pojęta edukacja przyrodniczo-leśna z elementami łowiectwa oraz edukacja ekologiczna i wiedza o środowisku prowadzona wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. - część administracyjna, stanowiąca siedzibę Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu.
Centrum administracyjno-edukacyjno-szkoleniowe usytuowane będzie przy strzelnicy należącej do Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu, w pobliżu ścieżki edukacji przyrodniczo-łowieckiej, zagrody dzikiej zwierzyny z dwoma platformami widokowymi i wiaty „Zielona klasa”. W Centrum będą prowadzone zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym
i szkolnym oraz osób dorosłych. W budynku będzie znajdowała się sala edukacyjno-szkoleniowa dla około 160 osób do prowadzenia spotkań i wykładów o charakterze przyrodniczym. Sala będzie służyć również jako przestrzeń wystawiennicza m.in. dla prac konkursowych czy prac realizowanych na zajęciach. Wyposażenie sali w nowoczesny sprzęt multimedialny, atrakcyjne materiały edukacyjne oraz pomoce naukowe pozwoli stworzyć możliwość prowadzenia edukacji w sposób kompleksowy, rzeczowy i atrakcyjny dla odbiorców.
Planowany efekt ekologiczny:
- Centrum edukacyjno-szkoleniowe umożliwi:
- prowadzenie edukacji przyrodniczo-leśnej z elementami łowiectwa;
- popularyzację wśród dzieci i młodzieży wiedzy o lesie i jego ochronie;
- edukację związaną z zasadami gospodarki łowieckiej, prawa ochrony przyrody i środowiska.
- Zastosowanie alternatywnego źródła ciepła do ogrzewania budynku z elementami OZE pozwoli ograniczyć emisję zanieczyszczeń gazowych i pyłowych do powietrza, w tym:
pył – 0,074 Mg/r
SO2 – 0,225 Mg/r
CO2 – 16,727 Mg/r
NOx – 0,045 Mg/r
Termin zakończenia realizacji zadania – 30.06.2019 r.