WFOŚiGW w Olsztynie: Olsztyn zrewitalizuje teren północno-wschodniej części miasta
Gmina Olsztyn jest pierwszym beneficjentem w naszym regionie, który w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej z powodzeniem sięgnął po środki w ramach Osi. 5. Ochrona różnorodności biologicznej. Koszt projektu, który dotyczy ochrony i zachowania dawnych siedlisk na trasie migracji zwierząt w obszarze północno-wschodniej części Olsztyna (ul. Poprzeczna i Jagiellońska), oszacowano na 1,83 mln zł, z czego 1,5 mln zł to unijne dofinansowanie. Umowę dofinansowania zadania podpisano 5 października w siedzibie WFOŚiGW w Olsztynie.
– Dla nas to wielkie wyróżnienie, że podpisujemy umowę jako pierwsi – mówił podczas spotkania w Funduszu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Teren, który zostanie w niedalekiej przyszłości zrewitalizowany jest bardzo aktywnie wykorzystywany przez naszych mieszkańców. Mieliśmy wiele sygnałów, aby to miejsce uporządkować, tak aby stało się ono miejscem parkowym, gdzie będzie można aktywnie spędzać wolny czas. Według naszych założeń realizacja projektu zakończy się w 2017 roku – dodaje.
Zakres rzeczowy projektu obejmuje prace związane z terenem, który jest jednym z ostatnich elementów naturalnej zieleni, funkcjonalnie połączonym z Jeziorem Pereszkowo i Lasem Miejskim. Zaniechanie działań przedstawionych w projekcie prowadziłoby do dalszej degradacji terenu, zarastania i spadku różnorodności biologicznej, a w konsekwencji zapewne przekształceniu terenu pod budownictwo mieszkaniowe. Realizacja przedsięwzięcia pozwoli zahamować postępującą degradację tzw. „Górki Jasia” oraz ochronę rodzimej przyrody poprzez odpowiednie zaprojektowanie zabudowy roślinnej, wykonanej w oparciu o gatunki rodzime i gatunki stanowiące bazę pokarmowa dla ptaków, zachowanie stanowisk płazów, jak również podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez stworzenie specjalnej ścieżki ekoedukacyjnej.
W ramach zadania zaplanowano m.in. demontaż istniejącego ogrodzenia z siatki stalowej oraz rozbiórkę istniejącej nawierzchni z płyt betonowych. Dodatkowo w ramach projekty przewidziano wykonanie ciągów pieszych i pieszo-jezdnych, pochylni dla niepełnosprawnych oraz schodów terenowych. Ponadto powstanie drewniana altana i tzw. mała architektura- ławki, leżaki. W ramach projektu przewidziano także wykonanie oświetlenia wzdłuż wytyczonych w ramach zadania ścieżek.