WFOŚiGW w Gdańsku: Tysięczna umowa w ramach Czystego Powietrza podpisana!
Tysięczny beneficjent programu priorytetowego „Czyste Powietrze”! Prezes WFOŚiGW w Gdańsku Maciej Kazienko podpisał umowę z Aleksandrem Semakiem, który do siedziby Funduszu przyjechał z żoną, Ewą.
Państwo Semakowie mieszkają w Gowinie. W ramach „Czystego Powietrza” uzyskali dofinansowanie na zakup i montaż kotła na biomasę. Wcześniej dom ogrzewali – jak mówią bez ogródek – kopciuchem. Tamten piec to była katastrofa, kopciuch przez duże K, pył był w całym domu, a z komina wydobywał się czarny dym – przyznaje Aleksander Semak. Teraz to jest zupełnie inne życie. Czyściej jest we wszystkich pomieszczeniach, a i my nie jesteśmy tak ubrudzeni. Wygoda jest ekstremalna. Zaoszczędziliśmy czas i pieniądze – dodaje Ewa Semak.
Gowino to wieś w powiecie wejherowskim, na obrzeżach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Sporo tu domów starych, ale powstaje i nowe budownictwo. W nowych domach praktycznie wszystkie źródła ciepła są ekologiczne i przyjazne dla środowiska, ale w tych liczących sobie po kilkanaście, kilkadziesiąt lat … sytuacja nie wygląda optymistycznie. Jesteśmy prekursorami. Trzeba u mieszkańców podnosić świadomość, jak ważna jest to inwestycja dla nich, dla całej wsi i dla środowiska. Nasz sąsiad też już chce wymienić u siebie kopciucha na nowe źródło ciepła. Wiele osób widzi jak to u nas działa i zaczyna się zastanawiać, czy podobnej inwestycji nie przeprowadzić u siebie – mówią państwo Semakowie.
Przed inwestycją, zimą, pan Aleksander Semak do 15 – letniego kopciucha węgla dorzucał co 3 – 4 godziny, po zrealizowaniu przedsięwzięcia – raz w tygodniu. Różnica jest kolosalna. Widzimy same plusy. A zresztą odeszły nerwy, stres i brud – to bardzo ważne, bo nie wszystko da się przełożyć na pieniądze – twierdzi Ewa Semak.
Podpisanie tysięcznej umowy to także święto dla pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Pamiętamy jeszcze pierwsze umowy, które podpisywaliśmy w ramach „Czystego Powietrza”. Chcemy, aby tych umów było jak najwięcej, aby jak najwięcej osób skorzystało z rządowego programu. Z myślą o ludziach i środowisku – powiedział prezes Maciej Kazienko.
„Czyste Powietrze” to rządowy program priorytetowy, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do powietrza z jednorodzinnych domów mieszkalnych.
W ramach programu istnieje możliwość uzyskania dofinansowania w formie dotacji i pożyczki na wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, o najwyższych normach tj.: węzeł cieplny, pompa ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy, ogrzewanie elektryczne, kocioł na paliwo stałe spełniający określone wymagania. Dofinansowanie można pozyskać również na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku (dotacja i pożyczka) oraz montaż odnawialnych źródeł energii OZE (wyłącznie pożyczka).