WFOŚiGW w Gdańsku: Seminarium na temat selektywnego zbierania odpadów
W poniedziałek 14 listopada odbyło się seminarium „Skuteczne metody selektywnego zbierania odpadów komunalnych – doświadczenia polskie i zagraniczne oraz źródła finansowania”. Spotkanie zorganizowane zostało przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Gości przywitała prezes WFOŚiGW Danuta Grodzicka-Kozak.
W dziedzinie gospodarki odpadami Unia Europejska zaleca zupełnie nowe podejście do cyklu życia produktów. Proponuje się rezygnację z modelu linearnego „weź-zużyj-wyrzuć” i przejście na model cyrkularny, czyli „zamknięty obieg”, w którym produkty, materiały i surowce pozostają w gospodarce tak długo, jak to jest możliwe. Nowy model gospodarczy został uwzględniony w Krajowym Programie Gospodarki Opadami 2020. Skuteczne metody selektywnego zbierania odpadów na bazie doświadczeń skandynawskich omówiła Anna Larsson. Silnym dążeniem na norweskim rynku odpadowym jest sortowanie centralne, polegające na odbieraniu od mieszkańców tzw. odpadów codziennych podzielonych na dwie frakcje: spożywczą i resztkową, zbieranych w osobnych workach w jednym pojemniku. Takie wstępnie posortowane odpady z jednego pojemnika trafiają na sortownię centralną, gdzie ulegają rozdzieleniu. Przy punktach selektywnej zbiórki tworzone są second-handy, w których w korzystnych cenach można kupić odnowione czy naprawione przedmioty.
Na spotkaniu dyskutowano również o efektywnej edukacji ekologicznej. Iwona Pabiś-Beszczyńska z WFOŚiGW w Gdańsku mówiła, że podejmowane działania edukacyjne muszą być nie tylko ciągłe, lecz również dopasowane do otaczających realiów i poparte możliwością zastosowania przekazywanej wiedzy w praktyce. Skuteczna edukacja ekologiczna związana z odpadami powinna być skierowana do wszystkich grup wiekowych i zawodowych, atrakcyjna, dopasowana do warunków otoczenia, oparta na rzetelnych informacjach, długotrwała. Przykładem projektu edukacyjnego, skupionego na gospodarce odpadowej, był Program Porządne Pomorze, który wspierał gminy województwa pomorskiego we wprowadzaniu tzw. „ustawy śmieciowej”.