WFOŚiGW w Gdańsku: Ptasi weekend
Miniony weekend był pełen atrakcji dla miłośników przyrody. Imprezy w ramach Europejskich Dni Ptaków 2016, odbyły się w kilku miejscowościach na terenie województwa pomorskiego i zgromadziły rzesze zafascynowanych przyrodą uczestników.
VI Ptasi Piknik odbył się 5 kilometrów za Krynicą Morską. Organizatorzy Pikniku, Nadleśnictwo Elbląg i Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków Wędrownych Drapolicz, zaprosili uczestników do wspólnego obserwowania migrujących ptaków. Pod okiem ornitologów i leśników można było rozpoznawać gatunki skrzydlatych wędrowców. Przygotowanych zostało mnóstwo ptasich atrakcji. W tym roku ilość odwiedzających gości zaskoczyła wszystkich. Tegoroczny Ptasi Piknik był dedykowany sowom. O tych nocnych drapieżnikach opowiadali edukatorzy ze Stowarzyszenia Ochrony Sów. Ponad 1700 osób skorzystało z przygotowanych atrakcji, podczas których można było poznać tajniki pracy ornitologów. Uczestnicy mogli zobaczyć na własne oczy, jak wygląda obrączkowanie i pomiary biometryczne ptaków. Na liczne pytania odpowiadali również zgromadzeni przy stoiskach leśnicy, pracownicy Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana oraz członkowie organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody. Każdy zainteresowany mógł w ten sposób zapoznać się z ptasimi zwyczajami. Na pikniku nie zabrakło też specjalistów zajmujących się ochroną morświnów i fok. Rozmowy toczyły się wokół ogniska, przy ciepłej herbacie i kiełbaskach. W trakcie drugiego dnia Pikniku dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko pracowni „Pestka”, gdzie pod okiem Ani i Klaudyny szyto woreczki niezbędne do bezpiecznego transportu sów schwytanych w sieci ornitologiczne do punktu obrączkowania. Warto dodać, że woreczki były szyte z materiałów pochodzących z recyklingu, podczas szkolnych warsztatów i w trakcie samego Pikniku. Podczas trwania Pikniku stwierdzono 146 tysięcy przelatujących ptaków należących do 85 gatunków. Najczęściej obserwowano ziębę, bogatkę i szpaka. Organizacja VI Ptasiego Pikniku została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Europejskie Dni Ptaków obchodzono także w rezerwacie przyrody Beka znajdującym się nad Zatoką Pucką, u ujścia rzeki Redy do Bałtyku. Od wycieczki po rezerwacie rozpoczęły się obchody ptasiego święta organizowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Dwugodzinny spacer w towarzystwie ornitologa wzdłuż ścieżki edukacyjnej (ok. 4,5 km) pozwolił na obserwację licznych ptaków na łąkach, rozlewiskach i wodach Zatoki Puckiej. Następnie, w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano walory przyrodnicze rezerwatu Beka i podsumowano dotychczasową pracę OTOP nad odtworzeniem i utrzymaniem cennych zbiorowisk roślinnych i ptaków z nimi związanych. Przedstawiono również historię osady Beka i jej okolic. Była to także okazja do poinformowania o nowym projekcie, realizowanym przez OTOP we współpracy z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, dofinansowanym ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, zatytułowanym „Zrównoważona turystyka i ekstensywne rolnictwo dla Rezerwatu Przyrody Beka”. Zasadniczym celem projektu jest ochrona siedlisk przyrodniczych rezerwatu i ptaków z nimi związanych przed niekontrolowanym ruchem turystycznym oraz podniesienie poziomu społecznej akceptacji dla idei i metod ochrony rezerwatu. Więcej informacji można znaleźć na stronie Fundacji: www.frug.ug.edu.pl/pl/projekty/projekty-realizowane/rpobeka.