WFOŚiGW w Gdańsku: Pomorska Izba Rolnicza i 7 ton rocznie CO2 mniej!
Pomorska Izba Rolnicza na co dzień jest odwiedzana głównie przez rolników, którym doradza i wskazuje kierunki rozwoju. Dba o poprawę warunków życia na wsiach, a jednym ze sposobów okazują się najnowsze technologie. Przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku siedzibę PIR zasilać będzie słońce!
Na terenie Izby Rolniczej w Pruszczu Gdańskim wybudowana została instalacja fotowoltaiczna, przetwarzająca energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. 24 panele zajmują łączną powierzchnię około 48 m2 i mają moc 9,6 kWp. Zainstalowane zostały na dachu oraz na ziemi.
– Naszym zamiarem było przede wszystkim dać dobry, edukacyjny przykład rolnikom, którzy odwiedzają biuro w Pruszczu Gdańskim – mówi Wiesław Burzyński, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej. – Poza tym, jak okiem sięgnąć, wokół powstają podobne instalacje. Istny boom na zieloną energię. Nie chcieliśmy stać z boku, ale świecić przykładem. No i co jest dla nas bardzo ważne, przy naszym skromnym budżecie, każda oszczędność jest niezwykle istotna. W tym przypadku, to od około 7 do 8 tysięcy złotych rocznie.
Z paneli fotowoltaicznych produkowanych będzie około 9 MWh energii elektrycznej rocznie, co zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 7 ton. Energia wykorzystywana będzie na potrzeby własne Izby Rolniczej, a nadwyżka oddawana do sieci. Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa.
– Jesteśmy bardzo dumni z naszej instalacji – zaznacza prezes Wiesław Burzyński. – To ogromny sukces nasz, ale także i WFOŚiGW. W Polsce należymy do pionierów. Na palcach jednej ręki można policzyć, ile Izb Rolniczych stało się samowystarczalnych, jeśli chodzi o prąd elektryczny. Mówi się i pisze o nas. I to cieszy. Wierzymy, że zainspirowaliśmy wiele osób. Dziś myślimy też o kolejnych zadaniach, takich jak wymiana oświetlenia na energooszczędne czy o pompie ciepła, która nas ogrzeje.
Instalacja pełni także rolę edukacyjną. Zaprojektowana została w formie ścieżki informacyjnej, obok postawiono tablicę z najważniejszymi wiadomościami.
– Dla nas to bardzo cenna inicjatywa. Uważamy, że dzięki niej można zachęcić mieszkańców do realizacji wielu istotnych projektów na rzecz ochrony środowiska. Jeśli rolnicy przekonają się, że warto inwestować w odnawialne źródła energii, będzie to dla nas wszystkich duży sukces i ogromna korzyść. Oddychać będziemy po prostu czystszym powietrzem – wyjaśnia Wojciech Kłoszewski, specjalista WFOŚiGW w Gdańsku.
Z zasadami działania instalacji fotowoltaicznej mogą zapoznać się nie tylko rolnicy, ale także młodzież. Odbyły się już pierwsze spotkania z uczniami szkół, a w przyszłości z pewnością będzie ich więcej. Zainteresowani mogą poznać różne rozwiązania dotyczące inwestycji, która łączy samowystarczalność energetyczną budynku z funkcją edukacyjną.
Koszt budowy instalacji to 58 000 zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił 40 000 zł dotacji.