WFOŚiGW w Gdańsku: Odkryj cuda natury. Ogród dla osób niedowidzących i niewidomych
Projekt „Odkryj cuda natury – ogród dla osób niedowidzących i niewidomych” realizowany był przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach koło Warszawy. Ogród powstał na terenie Ośrodka Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego w Gdańsku – Sobieszewie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił dotacji na wykonanie tego zadania.
Na terenie ośrodka był plac zabaw, ale to dla dzieci było za mało. I tak narodził się pomysł stworzenia ogrodu. Powstało miejsce, po którym najmłodsi mogą się bezpiecznie i bez obaw poruszać, jednocześnie służące edukacji ekologicznej. W ogrodzie posadzone zostały różne gatunki roślin rodzimych. Wśród nich drzewa iglaste i liściaste, krzewy owocowe (porzeczki, jeżyny, maliny) oraz zioła (mięta, macierzanka). Dzieci niewidome i słabowidzące mają teraz bezpośredni kontakt ze światem roślin, mogą rozbudzać swoją ciekawość i zainteresowanie przyrodą, swobodnie dotykać i wąchać rośliny, poznawać ich budowę i różnorodność gatunkową, a przy tym mają zapewnioną możliwość odpoczynku. „Jeśli dzieci czegoś nie dotkną, to dla nich to nie istnieje” – twierdzi siostra Ida Burzyk. „Muszą dany przedmiot dotknąć wielokrotnie, zanim go potem poprawnie rozpoznają. Dzieciom trzeba równolegle opowiadać i pokazywać. Realizujemy ten sam program co każda polska szkoła, tylko stosujemy inne metody” – dodaje siostra. Na terenie ogrodu powstały chodniki. Dostosowane one zostały do potrzeb dzieci. Zmiana nawierzchni sygnalizuje im bowiem rozwidlenie ścieżek i informuje, w jakiej części ogrodu się znajdują. Dzięki temu dzieci niewidome i słabowidzące mogą swobodnie poruszać się po tym placu.
Niezagospodarowany dotychczas teren zyskał nowe życie, a wychowankowie ośrodka w Sobieszewie – przyjazne miejsce do nauki i odpoczynku.