WFOŚiGW w Gdańsku: Kolorowi mieszkańcy z jeziora Malawi w Gdańsku
Nowi, kolorowi mieszkańcy na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego! Na uczelni powstało imponujące Akwarium Malawi. Zbiornik zawiera 7 tysięcy litrów wody. Akwarium zamontowane zostało z inicjatywy pracowników Wydziału Biologii. Jego budowa była współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Zbiornik odzwierciedla biotop afrykańskiego jeziora Malawi. W Akwarium znajduje się 360 ryb pielęgnicowatych będących przedstawicielami 15 gatunków. Zbiornik służy obserwacjom i badaniom naukowym prowadzonym na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Ale nie tylko. Ma także wpływ na rozwijanie świadomości ekologicznej na temat ochrony siedlisk i ekosystemów wśród licznych grup młodzieży odwiedzających uczelnię.
Jezioro Malawi leży na terytorium trzech państw: Tanzanii, Mozambiku i Malawi. Ma powierzchnię 31 000 km2. Jest trzecim pod względem wielkości w Afryce i dziewiątym na świecie zbiornikiem słodkowodnym. Wody przybrzeżne kryją w sobie ogromne bogactwo gatunków ryb, spośród których ponad 500 to endemiczne gatunki pielęgnic. Różnorodność gatunków ryb jest zdecydowanie większa niż w jakimkolwiek innym jeziorze świata. Występują tu ryby, które żyją tylko na tym obszarze.
Jakie ryby można zobaczyć w uniwersyteckim akwarium? Jest na przykład pyszczak szerszeń – gatunek agresywny i kłótliwy, samce zajmują duże rewiry, których zaciekle bronią. Pyszczak złotopłetwy jest jednym z najspokojniejszych gatunków w jeziorze Malawi. Podobnie jak pyszczak saulosa, który uchodzi za jedną z najłagodniejszych ryb. Warto dokładniej przyjrzeć się też pyszczakowi wydłużonemu. Ryby te są typowymi agresorami i próbują dominować w całym środowisku. Z kolei samce z rodzaju Aulonocara są widowiskowo ubarwione, dlatego zostały nazwane malawijskimi pawiami.
Akwarium zostało zamontowane w holu Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, dzięki czemu jego mieszkańców mogą oglądać wszyscy chętni. Służy ono ekspertom i naukowcom jako pretekst do dyskusji na temat wielu tajemnic, które wciąż kryją wody jeziora Malawi.
Akwarium Malawi na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
Fot. Piotr Rutkowski