WFOŚiGW w Gdańsku: Jest pandemia. Dbaj o środowisko!
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku od lat przekonuje, że należy zrezygnować z plastikowych toreb, czy naczyń jednorazowych, a także oszczędzać wodę.
Warunki życia na Ziemi stają się coraz trudniejsze. Wciąż docierają do nas informacje o suszach, pożarach lasów, ekstremalnych upałach, huraganach i nawalnych deszczach, kolejnych gatunkach zagrożonych wyginięciem, wyspach śmieci na oceanach. Do większości niekorzystnych zmian w środowisku przyczynia się człowiek. Czy poprzez nasze działania możemy je zatrzymać? Z pewnością jest to bardzo trudne, ale możemy je ograniczyć. Gwałtownie zatrzymaliśmy się w pędzie, w którym żyliśmy każdego dnia. Obecnie mamy wreszcie czas, aby się zastanowić, jak możemy zmienić nasze nawyki i przyzwyczajenia, tak, aby zachować planetę dla nas i przyszłych pokoleń. Pomimo pandemii, nie zapominajmy o środowisku. Nadal oszczędzajmy wodę, poprawnie segregujmy odpady, róbmy mądre i przemyślane zakupy – przekonuje Iwona Beszczyńska – kierownik Zespołu ds. Ochrony Przyrody i Edukacji Ekologicznej WFOŚiGW w Gdańsku.
WFOŚiGW w Gdańsku przez trzy lata realizował kampanię informacyjno – edukacyjną „Pomorscy czują klimat”. Namawialiśmy, aby ograniczyć liczbę kupowanych towarów. Przekonywaliśmy, że lepiej naprawiać, przerabiać, cerować, a nie wyrzucać. Od lat zachęcamy, aby dawać rzeczom drugie życie. Odnawiać, reperować, a nie kupować nowe przedmioty. Teraz jest odpowiedni czas, aby zrealizować sprawy, które zawsze odkładane były na później. Zacerować dziurę w swetrze lub ze starych spodni uszyć oryginalną torbę – zachęca Małgorzata Majerczyk starszy inspektor WFOŚiGW w Gdańsku.
Rodzina Pomorskich – bohater kampanii – zachęcała do oszczędzania energii elektrycznej i wody, korzystania z roweru, rezygnacji z plastiku. Jak te rady mają się do obecnej sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy? Czy są do zrealizowania w czasie pandemii?
Z roweru możemy korzystać. Teraz jest to bardzo dobry środek transportu, przyjazny dla środowiska. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i higieny. Zasłaniać usta i nos maseczką, chustą lub szalikiem. Trzeba zachować duży odstęp od innych rowerzystów. Sytuację należy oceniać na bieżąco, obserwować skąd wieje wiatr i zachować zdrowy rozsądek. Warto wybierać trasy mało uczęszczane. Nie dotykać barierek, płotów, poręcz, stojaków. A jeśli już musimy, to powinniśmy założyć rękawiczki, dokładnie myć i dezynfekować ręce.
W dobie pandemii ręce myjemy na każdym kroku, więcej pierzemy i myjemy dosłownie wszystko. I jak tu oszczędzać wodę? Można! Liczy się każda kropla! Należy pamiętać o podstawowych zasadach. Zamiast kąpieli, wybrać szybki prysznic. Ubrania prać tylko w pełnej pralce. Podczas mycia rąk, zębów i golenia, zakręcać wodę. Myjąc owoce, wodę zbierać do miski. Później można nią podlać kwiaty. Warto też zbierać deszczówkę.
A może przestać kosić trawę? Zamiast trawników proponujemy łąki! Koszona trawa może i ładniej wygląda, ale w czasie suszy daje mniej korzyści dla otoczenia. Trawa utrzymuje wilgoć i zapobiega erozji ziemi, obniża temperaturę powietrza. Trawa to także jeden z największych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla. Wysokie trawy to także bioróżnorodność.
Dbajmy również o energię elektryczną. Gaśmy światło. Wyłączanie niepotrzebnego światła, ale i nieużywanych urządzeń (również z trybu stand by) pozwala zaoszczędzić kilkanaście procent energii. Warto zainwestować w nowoczesne ledowe oświetlenie. W kilka miesięcy o 50% zmniejszą się koszty oświetlenia. Kolejne kilowatogodziny zaoszczędzimy, tak jak w przypadku wody, zapełniając do pełna pralkę czy zmywarkę. A zupełnie na odwrót jest z czajnikiem elektrycznym! Do czajnika wlewamy tylko tyle wody, ile potrzebujemy! W gospodarstwie domowym najbardziej energochłonnym urządzeniem jest lodówka. Należy zatem pamiętać, aby ją regularnie odmrażać, nie otwierać za często, wkładać tylko schłodzone potrawy.
Plastik. Obecnie nie zrobimy praktycznie żadnych zakupów bez rękawic ochronnych lub w ich zastępstwie woreczków foliowych. Wiele produktów jest pakowanych w folię. Jednak i z tym problemem możemy jakoś sobie poradzić? Czy naprawdę musimy kupować wodę w plastikowych butelkach? Często widzę, jak wiele osób całymi zgrzewkami zaopatruje się w wodę. Warto też korzystać z wielorazowych maseczek ochronnych. Zdezynfekować je, wyprać, wyprasować i użyć ponownie. Namawiam też, aby domowymi sposobami zrobić żel antybakteryjny. Produkty potrzebne do jego sporządzenia można kupić w większych opakowaniach. Wyjdzie taniej i odpadów będzie mniej. Możliwości jest naprawdę wiele, nie zawsze warto iść na skróty – przekonuje Katarzyna Brejt – Koralewska starszy inspektor WFOŚiGW w Gdańsku.
Bardzo istotne jest, aby zużyte maseczki i rękawice wrzucać do odpowiedniego pojemnika na odpady. Absolutnie nie można rzucać ich na chodnik, ulicę i trawnik. Zużyte wrzucamy do pojemnika na odpady resztkowe (szary lub czarny kolor).