WFOŚiGW w Gdańsku: Gigantyczny szkielet wieloryba na Wydziale Biologii UG
Szkielet płetwala zwyczajnego, drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi, dotarł na Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest to jedyny tego typu eksponat w Polsce. Prezentowany będzie na specjalnym rusztowaniu w holu Wydziału Biologii. Montaż szkieletu zakończy się pod koniec kwietnia. Konstrukcja do jego podwieszenia została zaprojektowana i wykonana dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Szkielet płetwala zwyczajnego, zwanego również finwalem, pochodzi z Muzeum Morza w Stralsundzie. Niemiecka placówka wypożyczyła go Uniwersytetowi Gdańskiemu na 10 lat z możliwością przedłużenia. „Pierwszym etapem montażu eksponatu będzie ułożenie szkieletu na wyznaczonej przestrzeni oraz pomiar kości. Docelowo okaz ma zostać przymocowany do sufitu budynku na stalowej konstrukcji, która została już wykonana” – wyjaśnia Monika Rogo z zespołu prasowego Uniwersytetu Gdańskiego. Prace potrwają około dwóch miesięcy. Finwal jest drugim co do wielkości zwierzęciem na Ziemi, większy od niego jest tylko płetwal błękitny. Jego głowa stanowi prawie ¼ długości ciała. Długość samców dochodzi do 21 metrów, a samic do 26 metrów. Masa ciała finwali wynosi od 70 do nawet 100 ton. Ssaki te żyją samotnie, w parach lub małych stadach, liczących 6-8 osobników. – Chcieliśmy zainteresować ludzi ochroną przyrody, dając im możliwość doświadczenia czegoś niecodziennego – mówi prof. Piotr Rutkowski z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody. – Jestem przekonany, że szkielet zrobi ogromne wrażenie zarówno na dzieciach, jak i na dorosłych, co – mamy nadzieję – przełoży się na zrozumienie potrzeby ochrony tych ssaków”– dodaje.
Eksponat wzbogaci zbiór szkieletów dużych ssaków oraz inne prezentacje i wystawy na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Wydział Biologii to miejsce szczególne wśród polskich uczelni wyższych. – W holu głównym znajduje się imponująca zielona wyspa, a na ścianach wiszą wielkoformatowe modele drapieżnych stawonogów oraz kilkaset okazów wypchanych ptaków, ssaków i gadów. Na terenie wydziału znajduje się również wyjątkowe muzeum inkluzji w bursztynie – tłumaczy Monika Rogo.
Od stycznia 2016 roku można oglądać imponujące Akwarium Malawi. Prezentowane są również szkielety dużych ssaków: żyrafy Rotschilda, nosorożca białego, hipopotama nilowego, likaona i oryksa szablorogiego, a także żubra i słonia indyjskiego, z którego zachowała się jedynie czaszka. Na Wydziale Biologii organizowane są również wystawy. Obecnie można oglądać ekspozycję „Pogromca mikrobów” poświęconą profesorowi Rudolfowi Weiglowi z Uniwersytetu we Lwowie. – Z radością przyznaję, że stała ekspozycja na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i mieszkańców Trójmiasta, podobnie jak inne inicjatywy edukacji ekologicznej społeczności naszego wydziału– wyjaśnia prof. Piotr Rutkowski.
Szkielet wieloryba można będzie oglądać od maja, bezpłatnie, przez siedem dni w tygodniu w Bałtyckim Kampusie Uniwersytetu Gdańskiego, przy ul. Wita Stwosza 59.