WFOŚiGW w Gdańsku: Czyste powietrze w Wejherowie. Likwidacja niskiej emisji w Śródmieściu
Zakończyła się realizacja projektu „Likwidacja niskiej emisji w Śródmieściu Wejherowa”. Zlikwidowane zostały 94 piece i paleniska węglowe. 10 budynków wielorodzinnych podłączonych zostało do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. W wyniku realizacji inwestycji, o 10 ton rocznie zmniejszyła się emisja pyłów do atmosfery, 1 000 ton dwutlenku węgla i 4 kg rakotwórczego benzoapirenu.
Zadanie dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach konkursu „Kawka dla Pomorza – ograniczenie niskiej emisji” oraz ze środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Część 1) Program pilotażowy Kawka.
Władze Wejherowa od lat realizują program przebudowy systemów grzewczych na proekologiczne. Przedsięwzięcie realizowane jest w budynkach mieszkalnych. Likwidowane są piece węglowe, zamiast nich obiekty podłączane są do miejskiej sieci centralnego ogrzewania lub wykonywane jest w nich ogrzewanie gazowe. „Oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza na ludzi jest niebezpieczne i prowadzi często do przewlekłych chorób” – twierdzi Piotr Bochiński – zastępca prezydenta Wejherowa. „Znaczącym źródłem zanieczyszczenia powietrza są spaliny z palenisk domowych oraz małych zakładów wyposażonych w różnego rodzaju piece węglowe. Bardzo niebezpieczne może też być spalanie śmieci w tych piecach. Ograniczenie niskiej emisji w Śródmieściu Wejherowa, pochodzące z indywidualnych pieców węglowych, jest możliwe jedynie w wyniku ich likwidacji” – dodaje zastępca prezydenta.
Przeprowadzone zostały kampanie edukacyjne ukazujące korzyści zdrowotne i społeczne wynikające z eliminacji niskiej emisji. Akcje te miały uświadomić mieszkańcom zagrożenia wynikające ze spalania odpadów w kotłach grzewczych oraz na otwartych przestrzeniach. Unowocześniony został system informowania o aktualnym stanie zanieczyszczenia powietrza. W miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców, rozwieszone zostały plakaty, rozdawane były ulotki.