WFOŚiGW w Gdańsku: Budowa systemu kanalizacyjnego w gminie Cedry Wielkie
Gmina Cedry Wielkie sukcesywnie, od lat, realizuje plan budowy kanalizacji sanitarnej. Pod tym względem znajduje się w czołówce pomorskich miejscowości. Ostatnio w gminie zakończyły się trzy duże inwestycje związane z budową systemu kanalizacyjnego. Stopień skanalizowania wzrósł z 57% do 72%.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił łącznego dofinansowania na realizację tych przedsięwzięć w wysokości ponad 3 mln zł. Wszystkie projekty otrzymały również wsparcie finansowe z Unii Europejskiej.
– Celem nadrzędnym działań gminy jest przede wszystkim realizacja inwestycji, które wpływają na wzmocnienie potencjału rozwojowego, poprawę konkurencyjności, spójności społecznej i dostępności przestrzennej. Rozbudowa infrastruktury kanalizacyjnej miała wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców, dalszy rozwój budownictwa mieszkalnego, a także zwiększyła atrakcyjność ofert inwestycyjnych dla rozwoju usług i handlu – zapewnia wójt gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński.
W Stanisławowie wybudowanych zostało prawie 8 km sieci kanalizacyjnej. Podłączonych do niej zostało 35 lokali, w których mieszka 126 osób. Rocznie około 4 600 m3 ścieków z terenu wsi trafia do centralnej oczyszczalni w Cedrach Wielkich. Tym samym 35 bezodpływowych zbiorników zostało wyłączonych z eksploatacji. Ma to znaczenie dla ochrony gruntu i środowiska wodnego. – Eliminacja zanieczyszczeń, które trafiały do wód i ziemi, korzystnie wpłynęła na stan wód powierzchniowych i podziemnych. Większość mieszkańców korzystała bowiem z nieszczelnych szamb. Brak kanalizacji sanitarnej, niska świadomość mieszkańców w kwestii oddziaływania zanieczyszczeń na jakość wód stanowiły zagrożenie dla środowiska naturalnego. Na szczęście teraz to się zmieniło – twierdzi Iwona Wojtasik z Urzędu Gminy Cedry Wielkie. – Zatrzymany został proces skażania gruntu i środowiska wodnego. Ścieki są teraz oczyszczane biologicznie – dodaje Wiesław Butajło – starszy inspektor w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
7, 7 km – to długość sieci kanalizacyjnej, która wybudowana została w Wocławach. Podłączonych do niej zostały 64 mieszkania, w których zamieszkuje 189 osób. Zlikwidowane zostały 64 zbiorniki bezodpływowe. – Poprawiła się jakość życia mieszkańców, ale to nie jedyna korzyść z tego przedsięwzięcia. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej przyczyniła się do rozwoju lokalnego oraz zwiększenia atrakcyjności obszarów objętych inwestycją. Zwiększenie stopnia skanalizowania aglomeracji wpłynęło też na poprawę środowiska – wyjaśnia Iwona Wojtasik z Urzędu Gminy Cedry Wielkie. 7 300 m3 ścieków rocznie trafia teraz do gminnej oczyszczalni w Cedrach Wielkich.
Większa ilość ścieków odprowadzanych do oczyszczalni spowodowała, iż konieczna była rozbudowa tego obiektu. Należało zdecydowanie zwiększyć jej wydajność. Wybudowany został nowy reaktor biologiczny, zmodernizowana została część mechaniczna oczyszczalni, zbudowana przepompownia osadu, stacja mechanicznego odwadniania osadu. Zainstalowany został system sterowania i kontroli. Po rozbudowie dwukrotnie wzrosła średnia przepustowość oczyszczalni.