WFOŚiGW w Szczecinie: Ponad 100 miliardów złotych na kompleksową termomodernizację domów jednorodzinnych
Rusza ogólnopolski, rządowy Program „Czyste Powietrze”, z którego skorzystają także mieszkańcy Województwa Zachodniopomorskiego.
Ósmego czerwca w siedzibie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie została uroczyście zainaugurowana regionalna część rządowego Programu „Czyste Powietrze”. Jego budżet na lata 2018-2029 to 103 miliardy złotych w skali kraju. Łącznie z wkładem własnym beneficjentów, którzy będą uczestniczyć w programie, na walkę ze smogiem przeznaczonych zostanie 130 mld zł. Środki te trafią także do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych z województwa zachodniopomorskiego, w tym do osób o niskich dochodach, które będą mogły uzyskać aż do 100% wsparcia, z czego 90% będzie stanowić dotacja. Preferencyjne finansowanie pozwoli na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji około 4 milionów domów jednorodzinnych, w tym wymianę źródła ciepła, montaż instalacji odnawialnych źródeł energii czy termoizolację ścian i stropów.
Konkretna odpowiedź na problem smogu
– Województwo zachodniopomorskie to region zielony i przyjazny środowisku, ale niezbędne są kolejne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Program „Czyste Powietrze” to propozycja także dla mieszkańców naszego regionu i odpowiedź na potrzebę ograniczenia problemu smogu, którego rozwiązanie jest priorytetem dla Rządu Rzeczpospolitej Polskiej. Właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych będą mogli uzyskać wymierne wsparcie na szeroki zakres prac, dzięki którym budynki będą bardziej energooszczędne i proekologiczne. „Z dużą radością przyjmuję nie tylko bardzo atrakcyjne warunki programu, ale także jego dostępność – również dla osób o niższych dochodach” – mówi Tomasz Hinc Wojewoda zachodniopomorski.
103 miliardy złotych na poprawę jakości powietrza
Budżet programu to ponad 103 miliardy złotych, z czego większość – niemal 64 miliardy złotych – zostanie przekazana w formie dotacji. Pozostałe środki – niespełna 40 miliardów złotych – trafią do właścicieli domów jednorodzinnych w formie pożyczek. Wysokość i rodzaj dofinansowania w ramach Programu „Czyste Powietrze” zależy od poziomu miesięcznego dochodu w przeliczeniu na osobę. Jeśli dochód na członka rodziny nie przekracza 600 złotych, dofinansowanie do 100% wartości inwestycji będzie wynosić aż 90% dotacji i 10% w formie wsparcia zwrotnego. „Umowę preferencyjnej pożyczki będzie można zawrzeć nawet na 15 lat, co nie będzie znacznie obciążać domowego budżetu pożyczkobiorcy. Jestem przekonany, że tak atrakcyjny mechanizm skłoni mieszkańców naszego regionu do inwestowania w rozwiązania i technologie, które wpłyną na poprawę jakości środowiska” – wyjaśnił Radosław Grzegorczyk – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, który dodał, że „…Program pozwoli sfinansować bardzo szeroki zakres prac: – To między innymi wymiana źródła ciepła na ekologiczne, montaż instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła, wymiana okien i drzwi na energooszczędne, kompleksowa termomodernizacja ścian i stropów, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowej”.
Ponad 3 miliony nieefektywnych pieców – do wymiany
Dzięki Programowi „Czyste Powietrze” wszyscy będziemy oddychać lepszej jakości powietrzem. – „…Wymiernym efektem ekologicznym będzie redukcja emisji zanieczyszczeń zatruwających powietrze, którym oddychamy. To pyły zawieszone PM10 i PM2,5, benzoapiren, dwutlenek siarki, tlenki azotu czy dwutlenek węgla. Emisja tych groźnych dla zdrowia substancji dzięki Programowi Czyste Powietrze zostanie znacznie ograniczona” – zaznacza Paweł Mirowski – Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie, który dodaje, że oprócz efektu ekologicznego bardzo ważne jest osiągnięcie efektów rzeczowych: – „…Rządowe dofinansowanie w ramach programu pozwoli na kompleksową termomodernizację od 3 do 4 milionów domów jednorodzinnych, wymianę ponad3 milionów nieefektywnych kotłów węglowych starej generacji, montaż miliona nowych, niskoemisyjnych źródeł ciepła”.
Nabór wniosków dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego będzie prowadzony od miesiąca sierpnia br. w trybie ciągłym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Środki na realizację programu zostaną udostępnione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach umowy zawartej ze szczecińskim Funduszem.
Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” – najważniejsze informacje
- 103 miliardy złotych – budżet programu na lata 2018-2019
- Do 100% wartości zadania – poziom dofinansowania
- 90% dotacji i 10% pożyczki – intensywność dofinansowania dla osób o najniższych dochodach (poniżej 600 zł na osobę gospodarstwa domowego)
- Beneficjenci – osoby fizyczne: właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych
- 7 tysięcy złotych – minimalna wartość kosztów przedsięwzięcia
- 53 tysiące złotych – maksymalne koszty kwalifikowane
- 15 lat – maksymalny czas finansowania pożyczką
- Do 6 miesięcy – okres karencji w spłacie pożyczki
- 2 lata – czas realizacji inwestycji od daty zawarcia umowy. Oprocentowanie na dzień ogłoszenia Programu to 2,4 procent.