WFOŚiGW w Olsztynie: Pierwsza umowa na zakup samochodu elektrycznego
Ponad 110 tysięcy złotych – tyle będzie kosztował pierwszy samochód elektryczny, który zostanie zakupiony dzięki środkom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Według specjalistów najbliższe 5 lat to okres skokowych zmian na rynku samochodów elektrycznych- cichych, ekonomicznych i przyjaznych środowisku środków lokomocji. To bez wątpienia przyszłość motoryzacji. Wiedzą o tym dobrze właściciele niewielkiej firmy Infoglasbar z siedzibą w Milenie w gm. Grunwald. Firma ta zajmuje się wieloaspektową działalnością gospodarczą, począwszy od turystyki, małej gastronomii, wynajmu sprzętu wodnego i rowerów turystycznych aż do prac związanych z Pracownią Witrażownictwa – Witraże-Mazury. W przypadku właścicieli firmy słowo „ekologia” przekłada się na konkretne działania. W 2013 roku firma zakupiła samochód elektryczny Twizy Renault. Jego zasięg na jednym ładowaniu jest stosunkowo niewielki- wynosi bowiem ok. 80 km. Auto wykorzystywane jest przez turystów, którzy ekologicznym samochodem zwiedzają nim najbliższą okolicę. Władze firmy postanowiły zakupić większe auto Reanult ZOE, który będzie służył przede wszystkim do celów służbowych.
– Nowy samochód ma zasięg do 400 kilometrów i jest dodatkowo promocją nowego myślenia dziedzinie rozwijania poczucia odpowiedzialności za nasze czyste środowisko – uzasadniają swój wybór Rene i Małgorzata Schmidt z firmy Infoglasbar. – Ten samochód nie emituje żadnych gazów i jest niezmiernie cichy w eksploatacji. Będzie na razie jedynym egzemplarzem elektrycznego auta firmy Renault ZOE na terenie Polski i poprzez nasze podróże służbowe mamy nadzieje na propagowanie czystego w eksploatacji auta oraz jego reklamę wśród społeczeństwa. Wychodzimy z założenia, iż przyszłość komunikacji to auta elektryczne – dodają zgodnie.
Zakup auta będzie możliwy dzięki pożyczce z WFOŚiGW w Olsztynie w wysokości blisko 99,5 tys. zł. Pozostała kwota będzie stanowił wkład własny beneficjenta. Według założeń samochód ma się pojawić na warmińsko-mazurskich drogach jeszcze w październiku tego roku.