WFOŚiGW w Olsztynie: Delegacja z Warmii i Mazur z wizytą w Andrychowie
Kilkunastoosobowa delegacja przedstawicieli samorządów z Warmii i Mazur odwiedziła gminę Andrychów w województwie małopolskim, aby sprawdzić dobre praktyki i rozwiązania jakie zastosowano tam przy modernizacji oświetlenia ulicznego.
Gmina Andrychów słynna jest w Polsce z wielu powodów. Przede wszystkim z racji położenia – jest bowiem bardzo atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym w Beskidzie Małym. Ochrona środowiska to jeden z priorytetów dla tamtejszego samorządu, które wśród wielu rozwiązań mających chronić to co w tym rejonie najcenniejsze- środowisko- zdecydowała się na modernizację oświetlenia ulicznego. Przestarzałe oprawy i żarówki zastąpiono nowoczesnym rozwiązaniami wykorzystującymi technologię LED. Dzięki zastosowaniu sterowania oświetleniem można nie tylko osiągnąć oświetlenie dostosowane do aktualnych warunków atmosferycznych, czy też uzyskać maksymalne rozjaśnienie w okolicach organizowanych imprez, ale także osiągnąć dodatkowe oszczędności do 20 proc. dotychczasowych kosztów. Linię oświetleniową można wykorzystać do podłączenia reklam świetlnych , oświetlenia przystanków, czy punktów ładowani pojazdów.
Za zastosowane rozwiązania gmina otrzymała tytuł „Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2015 roku” w kategorii „Za modernizację oświetlenia ulicznego na terenie gminy”. Dzięki temu wyróżnieniu Andrychów jest w Polsce zauważalny. Dowodem tego jest wizyta samorządowców z Warmii i Mazur, którzy chcieli przekonać się na własnej skórze, jak w praktyce sprawdza się zmodernizowane oświetlenie. Pomogły im w tym dwie instytucje: Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie – organizatorzy wyjazdu do Andrychowa.
– W naszym mieście chcemy zmodernizować właśnie oświetlenie uliczne i wyjazd do Andrychowa to była doskonała okazja, aby zobaczyć jak nowoczesne rozwiązania sprawdzają się w praktyce – mówi Piotr Feliński, burmistrz Rucianego- Nidy. – Mamy już przygotowany projekt dotyczący modernizacji oświetlenia Alei Wczasów i chcemy tu właśnie zastosować takie rozwiązanie.
Jednym z elementów wyjazdu studyjnego była konferencja dotycząca posumowania i oceny działania instalacji systemu sterowania oświetlenia w Andrychowie. W spotkaniu wziął udział burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak, który przekonywał delegację z Warmii i Mazur o korzyściach jakie płyną z modernizacji oświetlenia wraz z zastosowaniem sterowania.
– Dzięki naszej inwestycji Andrychów stał się pod tym kątem wzorem dla innych gmin, czego doskonałym przykładem jest państwa obecność na tym spotkaniu – mówił burmistrz Żak. – Dziś z perspektywy czasu można śmiało powiedzieć, że miesięcznie oszczędzamy 68 procent na kosztach oświetlenia ulicznego, czyli około 800 tysięcy złotych w skali roku. Dodatkowo na naszej modernizacji zyskało także środowisko.
Andrychów skorzystał z programu „SOWA”, który wdrażany był przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt modernizacji oświetlenia wyniósł ponad 7,7 mln zł. Samorząd otrzymał ponad 3 mln zł dotacji, a pozostała kwota stanowił kredyt, który obecnie spłacany jest dzięki oszczędnościom, które uzyskano po modernizacji. Nowe oświetlenie ma jeszcze kilka innych zalet. Mieszkańcy widząc uszkodzoną lub nieświecącą lampę nie muszą dzwonić do urzędu, tam bowiem dzięki odpowiedniemu systemowi już o tym wiedzą i niezwłocznie wysyłają fachowców, aby naprawili oświetlenie. Nie do przecenia jest także inteligentny system sterowania, który dzięki loksomierzom sam dobiera czas i moc oświetlenia, w zależności od pory doby i warunków atmosferycznych. Gdy zrobi się zbyt ciemno, automatycznie włącza lampy. W kilku punktach gminy umieszczono sześć stacji bazowych, których zadaniem jest zbieranie danych z całej sieci i przesyłanie ich do punktu sterowania w urzędzie, gdzie m.in. można sprawdzić, które lapy świecą i z jaką mocą, ile pobierają energii, czy też nie są uszkodzone.
– Takie inteligentne sterowanie to warunek podstawowy przy planie oszczędności – wyjaśnia Janusz Pabich – doradca energetyczny w WFOŚiGW w Olsztynie. – Dzięki niemu można zza biurka ściemnić daną lampę lub ją rozjaśnić w zakresie od 20 do 100 procent. Obecnie w Andrychowie lampy świecą nocą w zaledwie 30 procentach mocy i to wystarcza, o czym mogliśmy się naocznie przekonać podczas naszego wyjazdu.
Pokłosiem spotkania w Andrychowie ma być wizyta na Warmii i Mazurach specjalistów, zajmujących się modernizacją oświetlenia. Mają oni doradzać naszym samorządowcom jak zmodernizować istniejące oświetlenie, aby przynosiło ono jak największe oszczędności w budżecie gminy.