WFOŚiGW w Gdańsku: Centrum edukacji w Domu Zdrojowym
Nowy stary Dom Zdrojowy w Gdańsku Brzeźnie! Obecnie budynek lata świetności ma już za sobą. Nie zachęca do odwiedzin. Wkrótce to się jednak zmieni. Rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję architektoniczną obiektu. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisał list intencyjny z miastem Gdańsk w sprawie powstania Centrum Edukacji „Mare Balticum”.
Zadania, które będą realizowane w tym miejscu są zbieżne z programem Przedsięwzięcia Strategicznego przewidzianego w Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 – Centrum Zmian Klimatu „Mare Balticum”. Tym samym działania WFOŚiGW w Gdańsku wpisują się w realizację Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego.
W odnowionym Domu Zdrojowym powstanie Centrum edukacji ekologicznej połączone z „zieloną szkołą” dla uczniów. Będą się tu odbywały warsztaty i wykłady edukacyjne na temat gospodarki cyrkulacyjnej, a wszystko z wykorzystaniem najnowszych technologii. „Ten budynek ma ogromne znaczenie dla dzielnicy Brzeźno, ale i także, ze względu na nadmorskie położenie, dla wszystkich mieszkańców Gdańska” – powiedział Piotr Grzelak – zastępca prezydenta miasta. W budynku powstanie 60 miejsc noclegowych, prowadzony będzie lokal gastronomiczny. Zmieni się nie tylko sam Dom Zdrojowy, ale i całe jego otoczenie. W nawiązaniu do historycznych form, odtworzone zostaną fragmenty ogrodu z trawnikami i ozdobną zielenią. To miejsce ma na powrót zacząć żyć i integrować lokalne społeczności. „Trzeba je wykorzystać i pokazać w jak pięknym otoczeniu żyjemy. Przygotujemy ofertę edukacyjną związaną ze zmianami klimatu i gospodarką cyrkulacyjną. Wypracujemy konkretne działania w tym zakresie. Mamy bardzo dobre doświadczenia z zielonymi szkołami. Teren nadmorski jest bardzo chętnie przez wszystkich odwiedzany, spacerujemy tu, jeździmy na rowerach, a do Domu Zdrojowego będzie mógł przyjść każdy” – powiedziała Danuta Grodzicka – Kozak – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Konkurs na koncepcję architektoniczną wygrał zespół „Adam Specht Architekt oraz Arkon Atelier”. „Dom Zdrojowy to miejsce wspaniałe. Obiekt otwarty będzie dla szerokiej publiczności, swoim wyglądem przeniesie nas do przełomu XIX i XX wieku” – zadeklarował Adam Specht.
Domem Zdrojowym zarządza Centrum Hewelianum. Narodziła się koncepcja stworzenia nowego, ponadlokalnego centrum edukacyjnego o profilu ekologicznym. „Zaproponowana przez nas funkcja edukacyjna w formule „zielonej szkoły” z jednej strony pozwoli nam ożywić ten niezwykły obiekt, wprowadzić do niego elementy edukacyjne, ale także przywrócić go dzielnicy i miastu” – zadeklarował Przemysław Guzow – dyrektor Centrum Hewelianum.
Planowany termin otwarcia odnowionego Domu Zdrojowego to przełom 2019/2020 roku.