WFOŚiGW w Gdańsku: Dla ludzi i środowiska
W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku odbyła się promocja książki „Dla ludzi i środowiska”.
W przyszłym roku Fundusz skończy 25 lat. Ten czas upłynął pod znakiem troski o środowisko, o dobre warunki do życia dla mieszkańców województwa pomorskiego. Fundusz finansowo wspierał budowę oczyszczalni ścieków, ujęć wody, punktów selektywnej zbiórki odpadów, rozwój sieci ciepłowniczej, wałów przeciwpowodziowych, ale także rewitalizację zieleni i parków, budowę zielonych szkół, ochronę rezerwatów przyrody. Ogromne zmiany nastąpiły w gospodarce wodnej i ściekowej. Województwo pomorskie jest liderem w Polsce pod tym względem. Powstały lub zostały zmodernizowane kilometry sieci kanalizacji sanitarnej, wodociągowej i deszczowej. Zbudowano oczyszczalnie ścieków i stacje uzdatniania wody. Zrealizowanych zostało wiele projektów przeciwpowodziowych, których Fundusz był pomysłodawcą, a które sfinansowane zostały ze środków unijnych.
Publikacja „Dla ludzi i środowiska” pokazuje jak przez minione lata, dzięki działalności WFOŚiGW w Gdańsku, zmieniło się Pomorze. Cały region, ale i życie każdego mieszkańca. „Autor wędrował po naszym województwie i w sposób bardzo przystępny opowiedział co robią pracownicy Funduszu, czym się na co dzień zajmujemy” – stwierdziła Danuta Grodzicka – Kozak – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.
Autorem książki jest dziennikarz Tomasz Słomczyński. „Lubię podróże po regionie. Często na swojej drodze spotykałem tablice z logiem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku z informacją o dofinansowaniu. Postanowiłem „rozszyfrować” te miejsca. Dotarłem do osób, które korzystają z dobrodziejstw tych projektów. I te spotkania, tam na miejscu były dla mnie najważniejsze” – powiedział Tomasz Słomczyński. Przemierzył tysiące kilometrów, odbył wiele spotkań. I co odkrył? „Rury są równie ciekawe, jak ptaki czy zwierzęta. A tego nigdy bym się nie spodziewał”.
Publikacja składa się z 13 rozdziałów. Budynek wyjątkowy? Można przeczytać o innowacjach zastosowanych w siedzibie WFOŚiGW w Gdańsku. O tym jak z plastikowej butelki powstaje bluza z polaru. O walce z niską emisją w Kościerzynie. Znaleźć odpowiedź na pytania: Dlaczego warto odwiedzić park w Chojnicach? Skąd się biorą kamienie? Jak nie zadeptać Półwyspu Helskiego?
Warto wyruszyć na indywidualne wędrówki i poszukiwania śladem inwestycji. Może się okazać, że wcale tak dobrze nie znamy regionu, w którym żyjemy. Mieszkamy w pięknym regionie świata, warto to docenić. Podczas spotkania prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Danuta Grodzicka – Kozak otrzymała złoty krzyż za zasługi dla ZHP. Odznaczenie zostało nadane przez przewodniczącego ZHP harcmistrza Dariusza Supła.