WFOŚiGW w Gdańsku: Polsko-ukraiński obóz ekologiczny
44 osoby uczestniczyły w polsko – ukraińskim obozie ekologicznym. To dzieci i młodzież ze szkoły w Smętowie Granicznym oraz z Obwodu Lwowskiego na Ukrainie. Przebywały w Harcerskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce – w Borach Tucholskich, na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego, nad Jeziorem Charzykowskim. Warsztaty ekologiczne dofinansowane zostały ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.
Poznawanie ptaków, owadów i zwierząt występujących na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, spacer po przyrodniczych ścieżkach dydaktycznych, wizyta w ogrodzie ekologicznym – sposobów na poznawanie atrakcji przyrodniczych tego regionu było co niemiara. – Program został zaplanowany tak, aby zdobywanie wiedzy i doświadczeń odbywało się podczas wycieczek krajoznawczych, zarówno tych pieszych jak i rowerowych
– twierdzi Piotr Harhaj ze Stowarzyszenia na Drodze Ekspresji, organizatora wyjazdu. Wycieczek zatem dzieciom i młodzieży nie brakowało. Trójmiasto, Szymbark, Kościerzyna, Toruń – to tylko niektóre miasta na ich turystycznym szlaku. Nauka poprzez doświadczenie, a nie bierna forma przekazywania wiedzy – taki był zamysł organizatorów. – Sądzę, że aktywna, nieformalna edukacja to bardzo dobry wstęp do poznawania różnorodności przyrody Pomorza, a w przyszłości może i do rozwijania pasji przyrodniczych. Nie bez znaczenia jest fakt, że w obozie uczestniczyli przedstawiciele dwóch kultur. Podwaja to atrakcyjność procesu edukacji i sprawia, że wspólne przeżywanie staje się ciekawym doświadczeniem z punktu widzenia rozwoju osobowego dzieci i młodzieży – wyjaśnia Piotr Harhaj.
Organizatorzy podkreślają, że tylko dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu instytucji możliwa była organizacja obozu ekologicznego. Działania pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, szkoły w Smętowie Granicznym, Ośrodka Harcerskiego w Funce, Stowarzyszenia na Drodze Ekspresji, konsulatów i ukraińskich organizacji przyniosły najmłodszym dużo radości i zadowolenia.
Stowarzyszenie na Drodze Ekspresji od trzech lat prowadzi edukację ekologiczną dzieci i młodzieży z Ukrainy. Uczestniczyło w nich 150 osób. Wszystko zaczęło się od apelu marszałka województwa pomorskiego o pomoc w zorganizowaniu letniego wypoczynku dla uczniów z Ukrainy z terenów ogarniętych wojną. Wakacje, relaks są ważne. Ale ważny jest również kontekst edukacyjno – poznawczy. – Dzieci i młodzież to przyszłość, świadomość środowiska, w którym się żyje, a ekologia to sposób na życie i rozwój własnej tożsamości jako człowieka, niezależnie od narodowości. Ponadto osobiście jestem człowiekiem dwóch kultur polskiej i ukraińskiej, co czyni te działania szczególnie mi bliskie – podsumowuje Piotr Harhaj.