WFOŚiGW w Gdańsku: Dzień Otwarty WFOŚiGW w Gdańsku za nami!
W piątek 6 maja 2016 roku odbył się Dzień Otwarty Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Strefa informacji, strefa seminaryjna, strefa zwiedzania budynku, strefa relaksu – atrakcji nie brakowało! Pracownicy Funduszu dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie ochrony środowiska. Na przykładzie nowej siedziby WFOŚiGW w Gdańsku – modelowego budynku użyteczności publicznej – opowiadali jak oszczędzać energię, wykorzystywać odnawialne źródła energii, mądrze gospodarować odpadami, dbać o jakość powietrza i wód.
W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele pomorskich urzędów i instytucji – placówek, w kompetencjach których jest troska o środowisko. W debatach, dyskusjach i seminariach wzięli udział reprezentanci miast i gmin oraz powiatów, parków krajobrazowych, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych, leśnicy, beneficjenci WFOŚiGW w Gdańsku.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku dofinansowuje przedsięwzięcia, których celem jest ochrona wód, powietrza, odpowiednia gospodarka odpadami, ochrona przyrody i edukacja ekologiczna. Fundusz promuje prośrodowiskowe działania właśnie poprzez udzielanie dofinasowania na ich realizację. Pracownicy, wykorzystując wiedzę i doświadczenie, doradzają, prowadzą szkolenia i edukują. Nowy budynek, nowa siedziba to nowatorska forma promocji tych właśnie działań. Podczas Dnia Otwartego pracownicy Funduszu na przykładzie swojej nowej siedziby zachęcali innych – miasta, gminy, instytucje i firmy – że warto inwestować w nowoczesne, ekologiczne rozwiązania.
Zielony dach, instalacje odnawialnych źródeł energii, zbiornik na wodę deszczową, obiekt otwarty na wodę i tereny zielone, energooszczędny – to jedyny budynek użyteczności publicznej na Pomorzu, w którym wykorzystane zostały najnowocześniejsze ekologiczne rozwiązania. Efektem tego jest niskie zapotrzebowanie na energię, a tym samym niski koszt eksploatacji. Panele fotowoltaiczne na południowej ścianie, w świetliku i dachu budynku łącznie mają moc 40 kW. Parametry izolacji termicznych ścian, dachu oraz posadzek znacznie przewyższają aktualnie obowiązujące normy. Dzięki temu budynek potrzebuje mniej ciepła zimą, a chłodu latem. W wyniku zastosowanych technologii, rocznie mniej o 62 tony dwutlenku węgla trafiać będzie do atmosfery.
Podczas Dnia Otwartego swój punkt informacyjny mieli także doradcy energetyczni. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku jest bowiem partnerem projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. WFOŚiGW w Gdańsku jest odpowiedzialny za realizację tego przedsięwzięcia na terenie województwa pomorskiego. Głównym celem jest wsparcie projektów przyczyniających się do realizacji pakietu klimatyczno – energetycznego. Zadaniem doradców energetycznych jest zwiększenie świadomości w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, wsparcie gmin w przygotowaniu i wdrażaniu Planów Gospodarki Niskoemisyjnej oraz inwestycji w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.