WFOŚiGW w Gdańsku: Zimowe liczenie nietoperzy
W Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” właśnie zakończyło się zimowe liczenie nietoperzy. Takie akcje prowadzone są od 12 lat. Ich celem jest nie tylko ustalenie liczby nietoperzy, ale także określenie ich przynależności gatunkowej i ocena stanu technicznego sprawdzanych obiektów.
Projekt czynnej ochrony nietoperzy jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Pracownicy parku oraz członkowie koła chiropterologicznego „Salamandra” działającego przy Uniwersytecie Gdańskim skontrolowali 33 obiekty. Zaglądali do piwnic, starych studni i hydroforni, tunelów. „Podczas tegorocznej kontroli zauważyliśmy, że nietoperze chętnie wykorzystują i chowają się do zabezpieczonych przez nas miejsc. Świadczy to o skuteczności podejmowanych przez nas działań w ramach czynnej ochrony tej grupy ssaków” – wyjaśnia Józef Wysiński z Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. Pracownicy parku i naukowcy dotarli do 126 nietoperzy, wśród których znalazły się gacki brunatne, nocki Natterera, mopki, nocki rude i jeden mroczek późny. „Odnotowaliśmy rekordową liczbę mopków – 17 osobników. Co więcej, siedmiu z nich nocowało w jednej piwnicy” – dodaje Józef Wysiński.
W Polsce dotychczas stwierdzono 25 gatunków nietoperzy. Są niewielkie: najmniejszy karlik malutki mierzy 3-4 cm, a rozpiętość jego skrzydeł sięga 15 cm, największy – borowiec olbrzymi waży około 30 g, a rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 35-40 cm. Żyją od kilku do ponad 30 lat. Wszystkie nietoperze dziko występujące w Polsce podlegają ścisłej ochronie gatunkowej.