WFOŚiGW w Gdańsku: Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery w Gdańsku
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisał z Gdańskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej umowę na realizację zadania „Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery w mieście Gdańsku poprzez przyłączenie budynków użytkowych i mieszkalnych do sieci cieplnej”.
W imieniu WFOŚiGW w Gdańsku umowę podpisała prezes Danuta Grodzicka – Kozak, z ramienia GPEC – członek zarządu Marcin Lewandowski. W ramach umowy realizowane będą trzy duże projekty. „Bez pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku nie dalibyśmy sobie rady” – stwierdził Marcin Lewandowski.
Projekt realizowany był w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Kawka dla Pomorza – ograniczenie niskiej emisji (edycja 2014) w oparciu o program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – „Poprawa jakości powietrza. Część 2) KAWKA – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii”. Celem konkursu było zmniejszenie emisji pyłów oraz dwutlenku węgla do atmosfery.
W ramach umowy zlikwidowana została kotłownia przy ul. Zawiślańskiej w Gdańsku, a dzielnice Przeróbka i Stogi podłączone zostały do miejskiej sieci ciepłowniczej. Korzyści z realizacji tego przedsięwzięcia są olbrzymie: rocznie 37 ton pyłów mniej trafiać będzie do atmosfery i ponad 7 000 ton dwutlenku węgla. Mieszkańcy zyskali powietrze wolne od zanieczyszczeń, smogu i dymu. Wyłączenie kotłowni spowodowało likwidację 4 kotłów węglowych o łącznej mocy 17 MW, spalających rocznie 10 000 ton węgla! „Te działania przełożą się bezpośrednio na komfort życia, w tym przede wszystkim na zdrowie mieszkańców dzielnic Stogi i Przeróbka. To wartość, którą z pewnością odczują i docenią wszyscy mieszkańcy Gdańska” – tłumaczy Maciej Kazienko – zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku.
To jedno z największych przedsięwzięć inwestycyjnych Grupy GPEC w ostatnich latach. Konieczne było m.in. przeprowadzenie sieci ciepłowniczej pod Motławą. Była to pionierska inwestycja na europejską skalę. Pod korytem rzeki przeciągnięte zostały cztery elastyczne rury ciepłownicze. Każda o długości 230 m i szerokości 31 cm.
W ramach umowy WFOŚiGW w Gdańsku oraz GPEC do sieci ciepłowniczej podłączone zostaną także budynki zajezdni tramwajowej i wspólnot mieszkaniowych w gdańskiej dzielnicy Nowy Port. Dzięki temu zlikwidowane zostaną kotły opalane paliwami stałymi. W dzielnicach Dolny Wrzeszcz, Nowy Port, Stogi, Śródmieście, Aniołki wykonana zostanie sieć ciepłownicza, przyłącza oraz węzły cieplne w budynkach wspólnot mieszkaniowych. Tym samym zlikwidowane zostaną kotły węglowe.
Na realizację całego zadania GPEC otrzymał z WFOŚiGW w Gdańsku dofinansowanie w kwocie około 28 mln zł, z czego aż ponad 14 mln zł w formie dotacji z NFOŚiGW.