WFOŚiGW w Gdańsku: Fotowoltaiczne instalacje prosumenckie
W Kartuzach na dachu budynku użytkowego zamontowane zostały instalacje fotowoltaiczne. Położonych zostało 110 paneli polikrystalicznych (250W każdy) o łącznej powierzchni 187 m2. Pierwszy raz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisał umowę na realizację takiej inwestycji z przedsiębiorcą. Rocznie o 28 ton zmniejszy się emisja dwutlenku węgla do atmosfery.
Ze względu na płaski dach budynku, kolektory zostały zamontowane na odpowiednich stelażach. Z powodu murku przeciwpożarowego, który znajduje się na krawędziach dachu, cała konstrukcja paneli zainstalowana została jeszcze na dodatkowym podeście. Inwestor w celu uzyskania maksymalnej skuteczności instalacji, zastosował system sterowania odbiorem energii oraz wysokosprawne ogniwa. Dzięki tym innowacjom, zakładana roczna produkcja energii będzie wynosiła 34 MWh. „Energia pozyskana z fotowoltaiki zostanie wykorzystana na potrzeby własne. Spodziewam się uzyskać 50 procentowe zapotrzebowania na energię elektryczną. Wysokie opłaty za prąd były bowiem przyczyną, dla której zdecydowałem się na tę inwestycję” – tłumaczy Krzysztof Ropela. „To jest typowy przykład fotowoltaicznej instalacji prosumenckiej. Energia słoneczna jest produkowana w miejscu, gdzie wykorzystywana jest na własne potrzeby, a tylko niewielkie, okresowe nadwyżki przeznaczone są na sprzedaż” – wyjaśnia Marcin Gregorowicz – inspektor w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Koszt projektu to ponad ćwierć miliona złotych. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił preferencyjnej pożyczki w wysokości 200 tys. zł.