WFOŚiGW w Katowicach: Debata na temat rozbrajania bomb ekologicznych
O stanie środowiska na Śląsku, niskiej emisji oraz bombach ekologicznych rozmawiali uczestnicy debaty w siedzibie Dziennika Zachodniego. – Jeśli chcemy mówić o czystym Śląsku to musimy rozmawiać o powietrzu, wodzie i glebie – mówił Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Być może właśnie poprzez akcje, ale częste, powtarzane do bólu, uda nam się zmobilizować zainteresowanych do tych działań. Podczas pierwszej debaty zauważyłem, że fundamentem są pieniądze, edukacja i system zachęt. Dalej idę w tym kierunku. Tej kampanii nie można odpuszczać, my dopiero zaczynamy. Prawda jest taka, że jeśli nie zaczniemy się dobijać do drzwi ministerstw, to nie porozwiązujemy dużych problemów – mówił prezes Pilot.
Beata Małecka-Libera, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia wskazywała na wpływ stanu środowiska na zdrowie. – Wskaźniki zdrowotności się nie poprawiły, jednak przestaliśmy tylko i wyłącznie rozmawiać o chorobach cywilizacyjnych. Zaczęliśmy też zastanawiać się, jak im zapobiegać. Wyzwaniem jest redukcja zagrożeń, które powodują zachorowania – mówiła minister Małecka-Libera. – Rozwiązania muszą być systemowe, a nie punktowe. Co z tego, że ja palę gazem, a sąsiad ma piec ekologiczny, skoro kolejny jeśli zadymi, to nie widać połowy dzielnicy – przekonywał Zygmunt Łukaszczyk, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego.
W debacie wzięli udział m.in.: Katarzyna Dzióba – zastępca prezydenta Zabrza, Beata Małecka-Libera – sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Andrzej Pilot – prezes WFOŚiGW w Katowicach, Zygmunt Łukaszczyk – prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, Paweł Buszman – prezes Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, Arkadiusz Czech – burmistrz Tarnowskich Gór, Maciej Thorz – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego i Roman Kupka – zastępca naczelnika Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice.
Debata była częścią kampanii „Jak daleko nam do eko” organizowanej przez Fundacje Giesche, a dofinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 20 października ukazał się także dodatek do Dziennika Zachodniego poświęcony bombom ekologicznym na Śląsku.