WFOŚiGW w Gdańsku: O „Czystym Powietrzu” w Radiu Gdańsk
Prezes WFOŚiGW w Gdańsku Maciej Kazienko był gościem dnia w Radiu Gdańsk. Przedstawił szczegóły rządowego programu priorytetowego „Czyste Powietrze” oraz przyczyny smogu w naszym kraju.
Na Pomorzu mamy korzystniejszą sytuację niż w głębi Polski. Jesteśmy nad morzem, gdzie często wieje i zjawisko smogu występuje rzadziej. Są jednak takie miejscowości w naszym regionie, gdzie są one zauważalne – powiedział Maciej Kazienko.
Wejherowo, Kościerzyna, Starogard Gdański – to przykłady pomorskich miejscowości, które mają największy problem z jakością powietrza. Czym to jest spowodowane? – dopytywał dziennikarz Radia Gdańsk Jarosław Popek. Brakiem pewnych inwestycji, które nie zostały zrealizowane na przestrzeni lat, związanych z budową sieci ciepłowniczych – odpowiedział prezes WFOŚiGW w Gdańsku. Ale także i z naszymi przyzwyczajeniami, które wynikają ze źle pojętej gospodarności, czyli spalania odpadów w piecach. Musimy wyeliminować te złe nawyki, a to jest możliwe na przykład poprzez edukację. Oczywiście, w ekstremalnych sytuacjach kary są możliwe. Jestem jednak zwolennikiem uczenia dobrych i pozytywnych zachowań od najmłodszych lat.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku od ponad roku realizuje program „Czyste Powietrze”. Skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę starego źródła ciepła na nowoczesne i termomodernizację. Od połowy 2019 roku do programu włączone zostały gminy. W województwie pomorskim na razie do programu przystąpiły 33 gminy. To są pierwsi chętni, którzy pomagają Funduszowi i są już kolejne zgłoszenia. Zgłoszeń będzie coraz więcej, gdyż mieszkańcy będą wymagali od swoich włodarzy, aby im przybliżali ten program. Gminy otwierają u siebie punkt konsultacyjny „Czystego Powietrza”, można w nich złożyć wniosek o dofinansowanie, uzyskać informację oraz wszelką pomoc – poinformował prezes WFOŚiGW w Gdańsku.
Zainteresowanie programem „Czyste Powietrze” w województwie pomorskim jest bardzo duże. Złożonych zostało już 6 000 wniosków, w całym kraju – 100 000. Program będzie się jeszcze rozwijał. Likwidacja niskiej emisji i walka o czyste powietrze to wieloletnie sprawy. Tego się nie zrobi w rok czy dwa. To proces przynajmniej 10 – letni – stwierdził Maciej Kazienko.
Programowi „Czyste Powietrze” poświęcona była także audycja „Nie tylko Metropolia”, również w Radiu Gdańsk.
Kto odpowiada za smog? Co każdy z nas może zrobić, aby w naszych miastach i wsiach oddychało się czystym powietrzem? Jak zdobyć pieniądze na wymianę starego kotła? – pytał dziennikarz Sylwester Pięta. Warto skorzystać z programu „Czyste Powietrze” – namawiała Justyna Sikora – koordynator programu „Czyste Powietrze” w WFOŚiGW w Gdańsku. Dla osoby, które chce kupić kocioł gazowy, koszty kwalifikowane to 15 tysięcy złotych, przyłącza gazowe to 5 tysięcy złotych, zatem 20 tysięcy na zakup nowego źródła ciepła dla takiej osoby już jest. Osoby, które budują nowy dom, mogą składać wnioski o dofinansowanie do końca tego roku. Do końca roku muszą zakupić i zamontować źródło ciepła. Jeżeli ktoś mieszka w budynku już istniejącym, to ma 10 lat na skorzystanie z programu. Chodziło o to, aby nieefektywne źródła ciepła zamieniać na efektywne, nowej generacji.
Na stronie internetowej WFOŚiGW w Gdańsku znajdują się wszelkie informacje związane z realizacją programu „Czyste Powietrze” , powstały informacyjne artykuły, które mają pomóc wnioskodawcom w wypełnieniu wszelkich formularzy i dokumentów.
Podsumowując dotychczasowe rezultaty programu na Pomorzu ważne są jednak nie tylko liczby. Ważne jest to, jak „Czyste Powietrze” zmieniło na lepsze życie poszczególnych beneficjentów. Kiedyś niektórzy z nich co 3-4 godziny każdego dnia dorzucali węgiel do starego kopciucha, po zrealizowaniu przedsięwzięcia – zainstalowaniu kotła na biomasę – raz w tygodniu. Różnica jest zatem kolosalna.
Dużą bolączką w Polsce jest to, mamy bardzo dużo starej substancji mieszkaniowej – mówiła Michalina Bielawska z Fundacji ARMAAG. To jest bardzo duży problem. Jedno to jest wymiana kotła, ale tak naprawdę w wielu budynkach potrzebna jest bardzo porządna termomodernizacja. A prawidłowo wykonana termomodernizacja budynku pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie nawet o 40%!
Niezmiernie ważne jest także to, co ląduje w naszych domowych kotłach. Spalanie odpadów jest surowo zabronione. A niestety widok domów z ciemnym, drażniącym zapachem dymu nie jest rzadkością. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie.
Każdy z nas jest zobowiązany do dbałości o dobrą jakość powietrza. Warto, zamiast samochodu, wybierać rower lub komunikację miejską. Oszczędzać energię. Uczestniczyć w realizowanych przez WFOŚiGW w Gdańsku akcjach, takich jak Pomorski Piknik Energetyczny czy kampania „Pomorscy czują klimat”.