WFOŚiGW w Warszawie: Fundusz rozpoczął współpracę z gminami przy realizacji Programu Czyste Powietrze
11 lipca 2019 w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie odbyła się wspólna konferencja prasowa Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka oraz Prezesa WFOŚiGW w Warszawie Anny Król dotycząca podpisania porozumień z gminami, które chcą współpracować przy realizacji Programu Czyste Powietrze. W wydarzeniu wzięła również udział Wiceprezes WFOŚiGW w Warszawie Kamila Mokrzycka oraz Przemysław Bednarski Szef Gabinetu Politycznego Ministra Środowiska.
Kilkadziesiąt gmin z województwa mazowieckiego podpisało porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska dotyczące współpracy przy realizacji Programu Czyste Powietrze.
– Dzięki uruchomieniu pilotażu z udziałem gmin otwieramy kolejny kanał dystrybucji. Przyspieszy to znacznie prace, a także pozwoli oszacować koszty obsługi programu po stronie samorządów„- powiedział Minister Środowiska Henryk Kowalczyk.- Na mocy porozumienia gminy będą zaangażowane w obsługę wnioskodawców Programu Czyste Powietrze poprzez włączenie się w proces ich przyjmowania i weryfikacji– dodał Minister Kowalczyk
– Wprowadzamy przede wszystkim ułatwienia dla beneficjentów, którzy nie będą musieli jechać do Warszawy czy Wydziału Zamiejscowego Funduszu żeby np. złożyć wniosek czy jego korektę. Teraz będzie można tego dokonać w urzędzie gminy. To duże ułatwienie dla beneficjentów oraz dobra prognoza na przyszłość– powiedziała Anna Król, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
Specjalni wydelegowani przez samorządy pracownicy mają pomagać wnioskodawcom Programu w wypełnieniu stosownych dokumentów, dzięki którym będą mogli otrzymać pomoc finansową. Będą oni też sprawdzali wnioski i nanosili odpowiednie korekty. Następnie wniosek trafi do wojewódzkiego funduszu.
Lista gmin, które chcą współpracować przy Programie Czyste Powietrze jest otwarta. Samorządy mogą nadal zgłaszać się do Wojewódzkiego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu podjęcia współpracy przy realizacji Programu.
Celem Programu Czyste Powietrze jest poprawa jakości powietrza. W ramach Programu można otrzymać dotację i pożyczki na termomodernizację domów połączoną z wymianą źródeł ciepła ze starych na nowe, spełniające najwyższe normy.
Do tej pory na Mazowszu złożono 7,5 tys. wniosków o pomoc finansową i wydano 3 tys. pozytywnych decyzji dotyczących dofinansowania inwestycji w ramach Programu Czyste Powietrze.